| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Power Management - Specialized |
| Data Sheet: | DRV590DWP |
| Description: | IC PWM POWER DRVR HI-EFF 20SOPWR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Power Management - Specialized |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | Thermoelectric Cooler |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Base Part Number | DRV590 |
| Current - Supply | 4.5mA |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 20-SO PowerPad |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |