| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators |
| Data Sheet: | CD4541BE |
| Description: | IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators |
| Type | Programmable Timer |
| Count | 65536 |
| Series | - |
| Frequency | 100kHz |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Base Part Number | 4541 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 20V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.51 | $0.50 | $0.49 |