| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | CC1010PAGG3 |
| Description: | IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 64TQFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| GPIO | 26 |
| Type | TxRx + MCU |
| Series | - |
| Protocol | - |
| Frequency | 315MHz, 433MHz, 868MHz, 915MHz |
| Packaging | Tray |
| Modulation | FSK |
| Memory Size | 32kB Flash, 2kB SRAM |
| Part Status | Obsolete |
| Sensitivity | -107dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Power - Output | 0dBm |
| Data Rate (Max) | 76.8kBaud |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | SPI, UART |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Current - Receiving | 9.1mA ~ 11.9mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 5.3mA ~ 26.6mA |
| Supplier Device Package | 64-TQFP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |