74ACT11240DBRE4
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Data Sheet: 74ACT11240DBRE4
Description: IC BUFFER INVERT 5.5V 24SSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series 74ACT
Packaging Tape & Reel (TR)
Input Type -
Logic Type Buffer, Inverting
Output Type 3-State
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Base Part Number 74ACT11240
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 2
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 24-SSOP
Current - Output High, Low 24mA, 24mA