| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | 0722MG |
| Description: | DC DC CONVERTER 5-16V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | 722 |
| Features | SCP |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | - |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP Module |
| Base Part Number | 722 |
| Size / Dimension | 1.12" L x 1.12" W x 0.35" H (28.4mm x 28.4mm x 8.9mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 3.5kV |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 5V |
| Current - Output (Max) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |