| Manufacturers: | Tensility International Corp |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 30-01252 |
| Description: | CABLE LSZH 2CON 20AWG 30M |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tensility International Corp |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 98.43' (30.00m) |
| Series | - |
| Ratings | UL Style 4384 |
| Voltage | 300V |
| Features | - |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | Black |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | 21/0.0067" |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Conductor Insulation | - |
| Number of Conductors | 2 |
| Operating Temperature | 105°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.142" (3.61mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Polyethylene (XLPE), Irradiated; Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0157" (0.400mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $66.70 | $65.37 | $64.06 |