| Manufacturers: | Tensility International Corp |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 30-01064 |
| Description: | CBL 7CON 20AWG SHLD WHT 153M |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tensility International Corp |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 502.0' (153.0m) |
| Series | - |
| Ratings | UL Style 2464 |
| Voltage | 300V |
| Features | - |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | Foil, Braid |
| Jacket Color | White |
| Shield Coverage | 80% |
| Shield Material | Aluminum; Copper, Tinned |
| Conductor Strand | 26/0.0063" |
| Conductor Material | Copper, Tinned |
| Conductor Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Number of Conductors | 7 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.279" (7.09mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0150" (0.381mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $619.14 | $606.76 | $594.62 |