| Manufacturers: | Tensility International Corp |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 30-00804 |
| Description: | CBL 2CON 24AWG RD/BLK 30M |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tensility International Corp |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 98.43' (30.00m) |
| Series | - |
| Ratings | UL Style 2651 |
| Voltage | 300V |
| Features | - |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | Black, Red |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | 11/0.0063" |
| Conductor Material | Copper, Tinned |
| Conductor Insulation | - |
| Number of Conductors | 2 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 105°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.118" (3.00mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0165" (0.420mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $50.68 | $49.67 | $48.67 |