| Manufacturers: | Tensility International Corp |
|---|---|
| Product Category: | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) |
| Data Sheet: | 30-00569 |
| Description: | CBL 1COND STRND 24AWG GRAY 1000' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tensility International Corp |
| Product Category | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Series | - |
| Ratings | UL Style 10846 |
| Voltage | 300V |
| Features | Abrasion Resistant, Chemical Resistant |
| Cable Type | Hook-Up, Shielded |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Part Status | Active |
| Jacket Color | Gray |
| Conductor Strand | 11/34 |
| Conductor Material | Copper, Tinned |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.134" (3.40mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.014" (0.35mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $354.76 | $347.66 | $340.71 |