| Manufacturers: | Tecate Group |
|---|---|
| Product Category: | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Data Sheet: | TPLH-2R7/30WR16X26 |
| Description: | CAP 30F 2.7V THROUGH HOLE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tecate Group |
| Product Category | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Series | TPLH-2R7 |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | - |
| Capacitance | 30F |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 2.7V |
| Lifetime @ Temp. | 1500 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.102" (28.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 16mOhm @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.96 | $2.90 | $2.84 |