| Manufacturers: | Tecate Group |
|---|---|
| Product Category: | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Data Sheet: | TPLH-2R7/1.5WR6X15 |
| Description: | CAP 1.5F 2.7V THROUGH HOLE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tecate Group |
| Product Category | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Series | TPLH-2R7 |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | - |
| Capacitance | 1.5F |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 2.7V |
| Lifetime @ Temp. | 1500 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.669" (17.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 231mOhm @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.79 | $1.75 | $1.72 |