| Manufacturers: | Tamura |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | TTC-119 |
| Description: | FIXED IND 1.3H 100MA 180 OHM TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tamura |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | 167 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Inductance | 1.3H |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Horizontal, 4 Leads |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 1.429" L x 1.250" W (36.30mm x 31.75mm) |
| DC Resistance (DCR) | 180Ohm |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 100mA |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |