TO1608-2R2M
Manufacturers: Tamura
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: TO1608-2R2M
Description: FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Tamura
Type -
Series TO1608
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2µH
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 2.4A
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 90MHz
Inductance Frequency - Test 100kHz