| Manufacturers: | Taiwan Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | MBR10200CT-Y C0G |
| Description: | Schottky Diodes & Rectifiers 10A 200V Schottky Rectifier |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Brand | Taiwan Semiconductor |
| Series | MBR10200CT-Y |
| Product | Schottky Rectifiers |
| Technology | Si |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Product Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Configuration | Single |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | TO-220AB-3 |
| Product Category | Schottky Diodes & Rectifiers |
| If - Forward Current | 10 A |
| Ir - Reverse Current | 0.1 mA |
| Vf - Forward Voltage | 0.98 V |
| Ifsm - Forward Surge Current | 120 A |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Vrrm - Repetitive Reverse Voltage | 200 V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.03 | $1.01 | $0.99 |