| Manufacturers: | Taiwan Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | GBU807 D2 |
| Description: | Bridge Rectifiers 8.0 Amp 1000 Volt 200 Amp IFSM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Type | Single Phase Bridge |
| Brand | Taiwan Semiconductor |
| Width | 3.56 mm |
| Height | 18.8 mm |
| Length | 22.3 mm |
| Packaging | Tube |
| Technology | Si |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Unit Weight | 0.141096 oz |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Product Type | Bridge Rectifiers |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | GBU-4 |
| Product Category | Bridge Rectifiers |
| Max Surge Current | 200 A |
| If - Forward Current | 8 A |
| Ir - Reverse Current | 5 uA |
| Peak Reverse Voltage | 1000 V |
| Vf - Forward Voltage | 1.1 V |
| Vr - Reverse Voltage | 1000 V |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.26 | $1.23 | $1.21 |