| Manufacturers: | TT Electronics / IRC |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | PWC2010-330RJI |
| Description: | RES SMD 330 OHM 5% 3/4W 2010 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TT Electronics / IRC |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | PWC |
| Features | Pulse Withstanding |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 330 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) |
| Size / Dimension | 0.201" L x 0.100" W (5.10mm x 2.54mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2010 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |