M55342E06B511AR
Manufacturers: TT Electronics / IRC
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: M55342E06B511AR
Description: RES SMD 511 OHM 0.1% 0.15W 0805
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer TT Electronics / IRC
Series Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Features Military, Moisture Resistant
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.1%
Resistance 511 Ohms
Composition Thin Film
Part Status Discontinued at Digi-Key
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 0.15W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±25ppm/°C