| Manufacturers: | TT Electronics/BI |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Data Sheet: | P120KGP-F20BR100K |
| Description: | POT 100K OHM 1/20W PLASTIC LIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TT Electronics/BI |
| Product Category | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Taper | Linear |
| Series | P120 |
| Rotation | 300° |
| Packaging | Tray |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Active |
| Size - Body | Round - 0.488" Dia x 0.354" H (12.40mm x 9.00mm) |
| Actuator Type | Flatted |
| Mounting Type | Through Hole, Snap In |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Bushing Thread | - |
| Actuator Length | 0.787" (20.00mm) |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Built in Switch | None |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Turns | 1 |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Termination Style | PC Pins, Board Locks |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Temperature Coefficient | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.69 | $0.68 | $0.66 |