| Manufacturers: | TRACO Power |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | TXL 100-0512DI |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V 12V 144W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TRACO Power |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | TXL 100 (100W) |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Approvals | CE, cURus |
| Efficiency | 84% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 100W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 375 VDC |
| Size / Dimension | 7.80" L x 3.74" W x 1.50" H (198.1mm x 95.0mm x 38.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | 12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | Yes |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 12A, 7A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $101.10 | $99.08 | $97.10 |