| Manufacturers: | TRACO Power |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | TMP 15212 |
| Description: | AC/DC CONVERTER +/-12V 16W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TRACO Power |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | TMP (15W) |
| Features | Universal Input |
| Approvals | CB, CE, cULus, cURus |
| Efficiency | 79% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 16W |
| Package / Case | 7-DIP Module, 5 Leads |
| Line Regulation | - |
| Load Regulation | - |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 2.91" L x 2.13" W x 0.77" H (74.0mm x 54.0mm x 19.5mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 650mA, 650mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $38.30 | $37.53 | $36.78 |