| Manufacturers: | TRACO Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | TEQ 20-4811WIR |
| Description: | DC/DC CONVERTER 5V 20W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TRACO Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | TEQ 20WIR (20W) |
| Approvals | - |
| Efficiency | 87% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 20W |
| Size / Dimension | 4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 93°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $163.40 | $160.13 | $156.93 |