| Manufacturers: | TRACO Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | TEP 150-7213WI-F |
| Description: | DC/DC CONVERTER 15V 150W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TRACO Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | TEP 150WI (150W) |
| Approvals | CB, cURus |
| Efficiency | 89% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 150W |
| Size / Dimension | 6.32" L x 2.07" W x 1.60" H (160.5mm x 52.6mm x 40.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Voltage - Input (Max) | 160V |
| Voltage - Input (Min) | 43V |
| Current - Output (Max) | 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $381.10 | $373.48 | $366.01 |