| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | X2-25.0-0-FSP |
| Description: | HEATSHRNK 26.8MM FLAT 1=1M BK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | 3.28' (1.00m) |
| Series | SWFR X2 |
| Features | Abrasion Resistant, Flame Retardant |
| Material | Polyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Shrink Temperature | 70°C |
| Operating Temperature | -30°C ~ 125°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.030" (0.76mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.055" (26.80mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.492" (12.50mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.25 | $4.17 | $4.08 |