| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | V2-5.0-9-SP-SM |
| Description: | HEATSHRINK 0.221" WHITE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | White |
| Length | - |
| Series | Versafit; V2 |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Shrink Temperature | 70°C |
| Operating Temperature | -30°C ~ 125°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.022" (0.56mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.221" (5.61mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.098" (2.49mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.90 | $0.88 | $0.86 |