| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | TFE-8-X-STK |
| Description: | HEATSHRINK 0.24" X 4' CLEAR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Clear |
| Length | 4.00' (1.22m) |
| Series | TFE |
| Features | Chemical Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant |
| Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 1.8 to 1 |
| Shrink Temperature | 330°C |
| Operating Temperature | -67°C ~ 250°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.015" (0.38mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.240" (6.10mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.141" (3.58mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.97 | $19.57 | $19.18 |