| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | RMW-50/16-100/ADH-0 |
| Description: | HEATSHRINK 1.969" X 0.328' BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Semi Rigid |
| Color | Black |
| Length | 0.328' (100.00mm, 3.93") |
| Series | RMW |
| Features | Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Impact Resistant, Moisture-Proof, UV Resistant |
| Material | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Part Status | Obsolete |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 |
| Shrink Temperature | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.093" (2.35mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.969" (50.00mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.630" (16.00mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |