| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | NTFR-3-0SPCS7029 |
| Description: | HEATSHRINK TUBING 3" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | - |
| Series | NTFR |
| Features | Abrasion Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant |
| Material | Neoprene, Irradiated |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 1.75 to 1 |
| Shrink Temperature | 135°C |
| Operating Temperature | -70°C ~ 121°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.125" (3.18mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 3.000" (76.20mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 1.710" (43.43mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.44 | $13.17 | $12.91 |