| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | CB5425-000 |
| Description: | HEATSHRINK 1.1" X 0.75' BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Semi Rigid |
| Color | Black |
| Length | 0.750' (228.60mm, 9.00") |
| Series | SST-FR |
| Features | Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant, Moisture-Proof, Strain Resistant |
| Material | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 |
| Shrink Temperature | 90°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.100" (27.94mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.374" (9.50mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.05 | $2.99 | $2.93 |