| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Boots, Caps |
| Data Sheet: | 207W667-25-0 |
| Description: | HEATSHRINK BOOT SZ67 BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Heat Shrink Boots, Caps |
| Type | Boot |
| Color | Black |
| Series | Thermofit 207W6 |
| Features | - |
| Material | Elastomer, Semi-Rigid |
| Part Status | Obsolete |
| Shell Size - Insert | 67 |
| Total Length Supplied | - |
| Large Recovered Length | 1.600" (40.64mm) |
| Small Recovered Length | - |
| Total Length Recovered | 7.240" (183.90mm) |
| Large Diameter Supplied | 2.850" (72.39mm) |
| Small Diameter Supplied | 2.850" (72.39mm) |
| Large Diameter Recovered | 1.450" (36.83mm) |
| Small Diameter Recovered | 0.949" (24.10mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |