| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 1-604773-0 |
| Description: | CABLE TIE HEAVY DUTY 15" BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.303" (7.70mm) |
| Series | AMP-TY |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 4.00" (101.60mm) |
| Length - Actual | 1.280' (390.00mm) |
| Tensile Strength | 120 lbs (54.43 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 15.25" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.61 | $0.60 | $0.59 |