| Manufacturers: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
|---|---|
| Product Category: | Safety Relays |
| Data Sheet: | SR4M4005 |
| Description: | RELAY SAFETY 4PST 8A 5V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category | Safety Relays |
| Series | SR4, SCHRACK |
| Features | - |
| Packaging | Tube |
| Coil Power | 806mW |
| Part Status | Active |
| Coil Current | 161mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Resistance | 31 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 400VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 3.8 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Contact Rating (Current) | 8A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.14 | $16.80 | $16.46 |