| Manufacturers: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
|---|---|
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps |
| Data Sheet: | RTX3-1AT-B005 |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | RTX, SCHRACK |
| Features | - |
| Coil Type | Latching, Single Coil |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 130mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 38 Ohms |
| Contact Material | Tungsten and AgSnO |
| Switching Voltage | 250VAC - Nom |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 3.75 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Contact Rating (Current) | 16A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $12.67 | $12.42 | $12.17 |