| Manufacturers: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
|---|---|
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps |
| Data Sheet: | RM809730 |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 230V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | RM, SCHRACK |
| Features | Mechanical Indicator |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | - |
| Coil Voltage | 230VAC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 7.5 kOhms |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 400VAC - Max |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Must Operate Voltage | 184 VAC |
| Must Release Voltage | 69 VAC |
| Operating Temperature | -45°C ~ 40°C |
| Contact Rating (Current) | 25A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $27.85 | $27.29 | $26.75 |