| Manufacturers: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
|---|---|
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps |
| Data Sheet: | PRD-5AY0-12 |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 12V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | PRD |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 820mA |
| Coil Voltage | 12VAC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 40ms |
| Release Time | 20ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Insulation | Class B |
| Coil Resistance | 3.2 Ohms |
| Contact Material | Silver (Ag) |
| Switching Voltage | 277VAC - Nom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Must Operate Voltage | 10.2 VAC |
| Must Release Voltage | 1.2 VAC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 45°C |
| Contact Rating (Current) | 25A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $42.26 | $41.41 | $40.59 |