| Manufacturers: | TE Connectivity Passive Product |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 3630F330MT |
| Description: | FIXED IND 33UH 2.5A 100 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Passive Product |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | 3630, Sigma Inductors |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 44 @ 2.52MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 33µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 100mOhm Max |
| Current - Saturation | 5A |
| Current Rating (Amps) | 2.5A |
| Height - Seated (Max) | 0.280" (7.10mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 10MHz |
| Inductance Frequency - Test | 2.5MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.87 | $0.85 | $0.84 |