| Manufacturers: | TE Connectivity Measurement Specialties |
|---|---|
| Product Category: | Float, Level Sensors |
| Data Sheet: | LL10-1AC01 |
| Description: | SENSOR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Measurement Specialties |
| Product Category | Float, Level Sensors |
| Type | Liquid |
| Series | Solid State Float™, LL-10 |
| Current | 100mA |
| Output Type | Relay |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Male 3/4" (19.05mm) NPT |
| Voltage Rating | 5V ~ 30V |
| Output Configuration | SPDT |
| Operating Temperature | -29°C ~ 80°C |
| Switch Actuation Level | 2.25" (57.15mm) |
| Material - Housing & Prism | 316 Stainless Steel |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $224.13 | $219.65 | $215.25 |