| Manufacturers: | TE Connectivity Measurement Specialties |
|---|---|
| Product Category: | Motion Sensors - Accelerometers |
| Data Sheet: | 832M1-0200 |
| Description: | ACCELEROMETER 200G IEPE SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Measurement Specialties |
| Product Category | Motion Sensors - Accelerometers |
| Axis | X, Y, Z |
| Type | Analog |
| Series | 832M1 |
| Features | - |
| Bandwidth | 6kHz |
| Packaging | Bulk |
| Output Type | IEPE |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-SMD, No Lead |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5.5V |
| Acceleration Range | ±200g |
| Sensitivity (mV/g) | 6.25 |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SMD |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $168.30 | $164.93 | $161.64 |