| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Flat Flex Cables (FFC, FPC) |
| Data Sheet: | A9CAA-0803F |
| Description: | FLEX CABLE - AFG08A/AF08/AFG08T |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Flat Flex Cables (FFC, FPC) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Length | 3.00" (76.20mm) |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Contact Termination | Receptacle with Latch to Solder Tab |
| Number of Positions | 8 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.89 | $2.83 | $2.78 |