| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - PC Pin, Single Post Connectors |
| Data Sheet: | 86182-2 |
| Description: | CONN PC PIN RECT 0.031X0.062 TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - PC Pin, Single Post Connectors |
| Series | AMPMODU Mod I |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | Single Post |
| Contact Finish | Tin |
| Terminal Style | Smooth |
| Board Thickness | - |
| Flange Diameter | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.595" (15.11mm) |
| Length - Above Flange | - |
| Length - Below Flange | - |
| Material - Insulation | - |
| Mounting Hole Diameter | - |
| Pin Size - Above Flange | 0.031" x 0.062" (0.79mm x 1.57mm) Rectangular |
| Pin Size - Below Flange | 0.031" x 0.062" (0.79mm x 1.57mm) Rectangular |
| Contact Finish Thickness | 100.0µin (2.54µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.38 | $0.37 | $0.36 |