| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Data Sheet: | 696301-2 |
| Description: | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Color | Red |
| Gender | Female |
| Series | Faston, PIDG |
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Insulation | Non-Mating End Insulated |
| Tab Length | 0.301" (7.65mm) |
| Wire Gauge | 18-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | 0.864" (21.94mm) |
| Insulation Diameter | 0.090" ~ 0.125" (2.29mm ~ 3.18mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.34 | $0.33 | $0.33 |