| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - PC Pin Receptacles, Socket Connectors |
| Data Sheet: | 645945-1 |
| Description: | CONN PIN RCPT .015-.021 SOLDER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - PC Pin Receptacles, Socket Connectors |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tail Type | No Tail |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Socket Depth | 0.090" ~ 0.145" (2.29mm ~ 3.68mm) |
| Tail Diameter | - |
| Contact Finish | Tin |
| Board Thickness | 0.031" ~ 0.093" (0.79mm ~ 2.36mm) |
| Flange Diameter | 0.066" (1.68mm) |
| Insertion Force | - |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Length - Overall | 0.158" (4.01mm) |
| Pin Hole Diameter | - |
| Accepts Pin Diameter | 0.015" ~ 0.021" (0.38mm ~ 0.53mm) |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Hole Diameter | 0.043" ~ 0.046" (1.09mm ~ 1.17mm) |
| Accepts Square Pin Size | - |
| Contact Finish Thickness | 150.0µin (3.81µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |