| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - PC Pin, Single Post Connectors |
| Data Sheet: | 60809-1 |
| Description: | CONN PC PIN CIRC 0.058DIA TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - PC Pin, Single Post Connectors |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | Single Post |
| Contact Finish | Tin |
| Terminal Style | Flanged |
| Board Thickness | 0.062" ~ 0.093" (1.57mm ~ 2.36mm) |
| Flange Diameter | 0.090" (2.29mm) |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.380" (9.65mm) |
| Length - Above Flange | 0.160" (4.06mm) |
| Length - Below Flange | 0.150" (3.81mm) |
| Material - Insulation | - |
| Mounting Hole Diameter | 0.058" ~ 0.062" (1.47mm ~ 1.57mm) |
| Pin Size - Above Flange | 0.058" (1.47mm) Dia |
| Pin Size - Below Flange | - |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.26 | $0.25 | $0.25 |