| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Barrel, Bullet Connectors |
| Data Sheet: | 60733-1 |
| Description: | CONN TERM RCPT 16-20AWG CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Barrel, Bullet Connectors |
| Color | - |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 16-20 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Terminal Type | Female, Receptacle (Socket) |
| Contact Finish | Tin |
| Length - Barrel | 0.255" (6.48mm) |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Length - Overall | 0.660" (16.76mm) |
| Diameter - Barrel | 0.090" (2.29mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.40 | $0.39 | $0.38 |