| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Rectangular Connectors |
| Data Sheet: | 53680-2 |
| Description: | CONN TERM RECT 1/0 AWG #1/2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Rectangular Connectors |
| Color | - |
| Series | Ampower |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 1/0 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud |
| Tab Thickness | 0.100" (2.54mm) |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | Tin |
| Terminal Style | Two Stud Holes |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 4.270" (108.46mm) |
| Diameter - Ring ID | 0.562" (14.27mm) |
| Width - Outer Edges | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Barrel ID | 0.458" (11.63mm) |
| Diameter - Barrel OD | 0.720" (18.30mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.55 | $8.38 | $8.21 |