| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Backplane Connectors - Hard Metric, Standard |
| Data Sheet: | 5352152-4 |
| Description: | CONN RECEPT 120POS 2MM PRESS-FIT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Backplane Connectors - Hard Metric, Standard |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Z-PACK |
| Features | Upper Shield |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 + 1 |
| Voltage Rating | 500Vrms |
| Connector Style | B 22 |
| Connector Usage | CompactPCI J2/J5 |
| Number of Positions | 120 (110 + 10 Ground) |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | 50.0µin (1.27µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.12 | $10.90 | $10.68 |