| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 52265-3 |
| Description: | CONN RING CIRC 6AWG #10 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Blue |
| Series | Plasti-Grip |
| Features | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Thickness | 0.045" (1.14mm) |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 6 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 1.719" (43.66mm) |
| Insulation Diameter | 0.436" (11.07mm) |
| Width - Outer Edges | 0.468" (11.89mm) |
| Material - Insulation | Vinyl |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.60 | $2.55 | $2.50 |