| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Spade Connectors |
| Data Sheet: | 40891 |
| Description: | CONN SPADE TERM 10-12AWG #10 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Spade Connectors |
| Color | - |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Reel |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | - |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | 0.688" (17.48mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Width - Outer Edges | 0.312" (7.92mm) |
| Length - Termination | 0.215" (5.46mm) |
| Material - Insulation | - |
| Tongue Inside Opening | 0.197" (5.00mm) |
| Length - Ring Center to Termination | 0.235" (5.97mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.08 | $0.08 | $0.08 |