| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 34827 |
| Description: | CONN RING CIRC 14-16AWG #1/2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Yellow, Black Stripe |
| Series | Plasti-Grip |
| Features | Heavy Duty, Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.048" (1.22mm) |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 14-16 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 1.594" (40.49mm) |
| Insulation Diameter | 0.105" ~ 0.200" (2.67mm ~ 5.08mm) |
| Width - Outer Edges | 0.750" (19.05mm) |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.73 | $0.72 | $0.70 |