| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Data Sheet: | 342368-2 |
| Description: | CONN QC RCPT 20-24AWG 0.187 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Color | - |
| Gender | Female |
| Series | Faston |
| Features | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tab Width | 0.187" (4.75mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Tab Length | 0.250" (6.35mm) |
| Wire Gauge | 20-24 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | - |
| Insulation Diameter | 0.040" ~ 0.070" (1.02mm ~ 1.78mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.22 | $0.22 | $0.21 |