| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Wire Pin Connectors |
| Data Sheet: | 342196-1 |
| Description: | CONN WIRE PIN TERM 10-12AWG PG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Wire Pin Connectors |
| Color | Yellow |
| Series | Plasti-Grip |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Length - Pin | 0.390" (9.91mm) |
| Pin Diameter | Circular - 0.102" (2.60mm) Dia |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 1.158" (29.41mm) |
| Insulation Diameter | 0.150" ~ 0.252" (3.81mm ~ 6.40mm) |
| Diameter - Barrel ID | - |
| Diameter - Barrel OD | - |
| Length - Termination | 0.611" (15.51mm) |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.53 | $1.50 | $1.47 |